Monsanto zawiesił plany rozwoju produkcji upraw genetycznie modyfikowanych w Europie

2013-10-18 21:08:31, komentarzy: 0

 

Amerykański gigatnt biotechnologiczny Monsanto zawiesił plany rozwoju produkcji upraw genetycznie modyfikowanych w Europie, jednak planuje zwiększać sprzedaż nasion konwencjonalnych oraz herbicydu Roundup - podało kierownictwo firmy dziennikarzom w siedzibie w St Louis, w Stanach Zjednoczonych.

Monsanto ogłosił decyzję o wycofaniu wniosków o zatwierdzenie odmian GMO w UE po dalszych sprzeciwach ze strony opinii publicznej w stosunku do tej technologii oraz ze względu na zakaz uprawy w 9 krajach UE jedynej dozwolonej w Europie odmiany kukurydzy GMO - MON810. Zakaz obowiązuje w Polsce, we Włoszech, Luksemburgu, na Węgrzech, w Grecji, Bułgarii, Austrii, Niemczech i Francji.

Nasiona GMO stanowią mniej niż 2 proc. europejskiej sprzedaży Monsanto, a trafiają przede wszystkim do Hiszpanii, gdzie w ubiegłym roku zasiano 116 000 ha kukurydzy GMO.

Monsanto już rozpoczął wycofywanie co najmniej 4 wniosków o zatwierdzenie uprawy genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy - MON89034, NK603xMON810, MON89034xNk603 oraz MON89034xMON88017.

Przedstawiciele firmy powiedzieli, że decyzja ta nie było łatwa, jednak niestabilne otoczenie regulacyjne w UE nie gwarantuje pewności dla przyszłych inwestycji biotechnologicznych w tym regionie.

- Nie wycofujemy się z Europy, chcemy skupić naszą energię i zasoby wokół nasion konwencjonalnych - wyjaśniał prezydent Monsanto i dyrektor ds. handlu Brett Begemann.

Strategia firmy obejmuje również dalsze wzmacnianie importu pasz GMO do UE. W najbliższych UE zatwierdzi dwie odmiany kukurydzy GMO Monsanto, które będzie można importować na cele paszowe.

Organizacje ekologiczne z zadowoleniem przyjęły decyzję Monsanto, nazywając to zwycięstwem zielonego i sprawiedliwego rolnictwa. Jednak kraje bardziej przychylne tej technologii, np. Wielka Brytania i Hiszpania, chcą wznowienia rozmów o odblokowaniu istniejącego impasu w sprawie zezwoleń na uprawy GMO.

Wartość sprzedaży Monsanto w regionie europejskim - w tym na Ukrainie i Rosji , gdzie jak dotąd jest niewielka, jednak szybko rośnie - sięgnęła 1,3 mld euro w 2012 roku , co stanowi około 12,7 proc. sprzedaży globalnej.

- Firma planuje zainwestować kilkaset milionów dolarów w Europie do końca tej dekady. Obecnie trwające inwestycje w rozbudowy zakładów we Francji, Rumunii, na Węgrzech i w Turcji sięgają 225 mln euro - wyjaśniał Jagresh Rana , odpowiedzialny za sprzedaż w Europie Wschodniej.

- Ukraina i Rosja stanowią duży potencjał dla wzrostu sprzedaży - powiedział Rana.

- Cały region Europy Środkowej może być następną Brazylią - dodał Robert Fraley - dyrektor ds. technologii Monstano.

 

źródło:

http://www.portalspozywczy.pl/zboza/wiadomosci/monsanto-zawiesil-plany-rozwoju-produkcji-upraw-genetycznie-modyfikowanych-w-europie,90438.html

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 

Wyszukiwarka

Czym jesteśmy truci 1/3-wędliny!!!!!
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych