Jedzenie alkaliczne sprawia, że twoje ciało będzie niemożliwe do zamieszkania dla wszelkiej maści bakterii, wirusów, grzybów i innych mikrobów. Im bardziej pozytywna jest osoba, tym bardziej jej ciało jest zasadowe . Z kolei negatywne osoby posiadają ciało o odczynie kwasowym. Cud pH
Optymalne pH, którego nasze ciało potrzebuje to przedział między 7.2 a 7.4 ( odczyn zasadowy).Takie ciało upora się z pasożytami, drożdżakami, bakteriami i innymi wyzwaniami. Twój organizm dysponuje środkami, aby walczyć z tymi przeciwnikami,ale w momencie, gdy odczyn ciało jest kwaśny, system obronny nie pracuje właściwie i mikroorganizmy wymykają się spod jego kontroli. Ogórki, szpinak, awokado, bromelina (enzym trawiący białka z ananasa), banany oraz inne zielone warzywa nadają twojemu ciału odczyn alkaliczny. Większość owoców ma odczyn kwasowy. Każdy narząd twojego ciała, który nie pracuje właściwie , wróci do normy, gdy tylko osiągniesz optymalne pH. Metoda oczyszczania wg Stanleya Burrougha, znana jako "Mistrzowskie Oczyszczanie ", wykorzystująca sok z cytryny i średni syrop klonowy (grade B) z odrobiną pieprzu kajeńskiego alkalizuje i oczyszcza ciało. (Alternatywnie można zastosować podobną metodę oczyszczania doktora Michała Tombaka z użyciem oliwy z oliwek i soku z cytryny.)
Osobiście polecam preparat ProBalance LR lub Restorate który w szybki, bezpieczny i naturalny sposób doprowadzi twoje ciało do właściwego pH. Przy stosowaniu ProBalance LR możesz codziennie kontrolować ph porannego moczu, dzięki dostępności pasków lakmusowych ,co daje nam komfort wyboru właściwego pożywienia. Pozwala na bieżąco eliminować produkty silnie zakwaszające.
Duża kwasowość ustroju wpływa negatywnie na funkcjonowanie na poziomie komórkowym.
W zakwaszonym ustroju: krwinki zaczynają się sklejać, co powoduje braki w ilości tlenu i wywołany tym spadek energii,organizm stara się zbilansować poziom pH wykorzystując tłuszcz, wapń, cynk i magnez pobierany z ciała (najczęściej z mięśni i kości), zwiększa się wytwarzanie i magazynowanie tłuszczu (nadmiar tłuszczu jest potrzebny do zbilansowania poziomu pH).
Kiedy powinieneś/powinnaś zmienić swoją dietę na dietę w pełni alkaliczną lub przynajmniej bardziej zasadową niż dotychczas?
Jeśli: odczuwasz brak energii masz nadmierną produkcję mukozy cierpisz na brak drożności nosa często masz gorączkę i chorujesz na grypę jesteś często poddenerwowany/poddenerwowana, pełny/pełna niepokoju masz cysty na jajnikach, łagodne cysty piersiowe miewasz bóle głowy.
Podstawą powstania diety zasadowej była sprawdzona teoria, ze wiele chorób i dolegliwości zdrowotnych może być spowodowanych przez zakwaszenie organizmu. Celem diety zasadowej (nazywanej też dieta alkaliczną) jest przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
Pierwsze objawy zakwaszenia
Jedną z przyczyn zakwaszenia organizmu jest niewłaściwe odżywianie. Objawy, na które warto zwrócić uwagę, to ciemne kręgi pod oczami, problemy z cerą (krosty, wypryski), nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zawroty głowy, nudności, mroczki przed oczami. O zakwaszeniu organizmu mogą również świadczyć kwaśny lub gorzki posmak w ustach, obłożony język, uderzenia krwi do głowy i ogólne osłabienie, odczuwane już od momentu porannego wstania z łóżka. Inne oznaki zakwaszenia organizmu to także częste wahania wagi ciała, problemy z pęcherzykiem żółciowym (złogi i kamienie), bóle kręgosłupa i mięśni, a także pogorszenie nastroju i problemy z koncentracją.
Jeśli nie zareagujemy w porę i nie zaczniemy przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu, może ono z biegiem lat przerodzić się w dużo poważniejsze problemy ze zdrowiem: nadciśnienie, miażdżycę, cukrzycę, osłabienie układu odpornościowego, a nawet nawracającą depresję.
Ograniczenie niektórych produktów
Skutecznym i przynoszącym dobre efekty odkwaszaniu organizmu jest dieta alkaliczna. Polega ona na przejściu od żywności kwasowej (takiej jak mleko, mięso, cukier,kofeina, alkohol) do żywności zasadowej. Można przestawić się na taką dietę od razu, można też tego dokonywać stopniowo — ta druga opcja jest dla osób, które nie wyobrażają sobie drastycznej zmiany diety z dnia na dzień. Chodzi bowiem nie o to, by obrzydzić sobie tę dietę już na wstępie, ale by zamieniła się ona w trwałe nawyki żywieniowe. Podobnie jak w każdej innej diecie, także w diecie alkalicznej należy spożywać dużo warzyw i owoców. Silne działanie alkalizujące mają przede wszystkim warzywa zielone — są one bogatym źródłem soli mineralnych i mikroelementów. Warzywa należy spożywać na surowo bądź gotowane na parze. Nie wszystkie jednak powinno się poddawać obróbce cieplnej, na przykład pomidory po ugotowaniu stają się kwasowe. Jako zdrową porcję warzyw można też potraktować soki warzywne. W tej grupie omijać należy jednak soki z marchwi, które są bardzo słodkie i nie mają działania alkalizującego. Nie wszystkie warzywa są jednak wskazane w diecie alkalicznej. Te, które są bogate w węglowodany, czyli ziemniaki, dynia itp., możemy spożywać maksymalnie trzy razy w tygodniu. Podczas ich trawienia nasz organizm wytwarza bowiem kwasy, nie mają więc wpływu na odkwaszanie organizmu.
Soki rób w domu, nie kupuj gotowych
Spośród owoców, o dziwo, najbardziej alkaliczne są cytryny i grejpfruty. Inne owoce również, dlatego warto je spożywać w miarę regularnie. najlepiej jest spożywać porcje owoców jako przekąski pomiędzy posiłkami. jeśli lubimy soki owocowe, przygotowujmy je samodzielnie w domu — soki sklepowe mają bowiem bardzo dużą zawartość cukru, który nie sprzyja żadnej diecie. Silne działanie alkalizujące mają też różnego rodzaju kiełki. Szczególnie polecane są kiełki soczewicy, fasoli mung i lucerny. Mają sporo witamin i mikroelementów, warto je więc spożywać szczególnie w tym okresie, gdy o świeże warzywa i owoce jest dość trudno. Kiełki możemy samodzielnie wyhodować sobie w domu i mieć codzienną dawkę zdrowia do kanapek czy sałatek. W diecie alkalicznej warto zadbać o regularne spożywanie nasion roślin oleistych — migdałów, orzechów, ziarna dyni czy słonecznika.