Chelatacja i tajemnicze chelaty


Chelatacja w medycynie jest to metoda polegająca na usuwaniu szkodliwych związków osadzających się wewnątrz komórek człowieka. Polega ona na zastosowaniu prostych aminokwasów będących efektywnym środkiem wiążącym
tzw. metale ciężkie (metale ciężkie usadawiają się w tkankach i komórkach, i zatruwają cały organizm).
Z pomocą tych właśnie, w zasadzie prostych środków, jest możliwe oczyszczenie organizmu z metalicznych trucizn. Poprzez oczyszczenie organizmu, jego tkanek i
narządów, chelacja powoduje, ze całkowicie, lub co najmniej w znacznym
stopniu, przywrócone zostają normalne, biologiczne funkcje organizmu

Nazwa terapii wywodzi się od greckiego słowa "chele" - szczypce kraba, szpon.
Za jej twórcę uważa się Alfreda Wernera, francusko-szwajcarskiego chemika, który w 1913 roku otrzymał Nagrodę Nobla za opracowanie teorii dotyczącej wiązania metali przez organiczne cząsteczki, która później stały się podstawą współczesnego chemicznego rozwiązania metody chelacji.

Efektem kuracji jest głębokie oczyszczenie i odtrucie organizmu. W chelacji wykorzystywane są tzw. dwufunkcyjne substancje organiczne. Mogąone pewne związki do siebie trwale przyłączać, inne zaś dostarczać do komórek organizmu. Te pierwsze to szkodliwe jony metali ciężkich, np. ołowiu, rtęci, kadmu. Natomiast drugie to niezbędne dla organizmu makro- i mikroelementy, np.
wapń , magnez, cynk, selen, miedź, żelazo, chrom.

Substancje chelacyjne odznaczają się zdolnością do chemicznego wiązania się z metalami i minerałami w przyrodzie oraz w naszym organizmie.
Substancja taka otacza jon danego minerału czy metalu i usuwa go z organizmu w moczu lub kale. Aminokwas o nazwie EDTA jest efektywną i szeroko badaną substancją chelacyjną.
Metodę chelacji z użyciem EDTA po raz pierwszy zastosowano w medycynie w
1948 r. w Stanach Zjednoczonych u robotników z fabryki baterii, którzy ulegli zatruciu ołowiem. Wkrótce potem w amerykańskiej marynarce wojennej zaczęto poddawać chelacji marynarzy, którzy zatruli się ołowiem podczas malowania okrętów i budynków rządowych. W połowie lat 50-ych chelacja była w USA preferowaną metodą leczenia zatrucia ołowiem i zachowuje tę pozycję po dziś dzień.
Bezpiecznie zastosowano ją już u ponad pół miliona pacjentów.

Lekarze wykonujący chelację u osób zatrutych ołowiem zauważyli, że u pacjentów, którzy cierpieli poza tym na miażdżycę tętnic, chelacja
spowodowała także poprawę stanu tętnic. Od 1952 r. dożylną chelację EDTA zaczęto stosować w celu zwalczania chorób układu sercowo-naczyniowego.
W ostatnich latach terapia ta stała się dostępna także w formie doustnej, a dzięki temu jest znacznie tańsza. Teraz z łatwością możesz z niej korzystać w każdej chwili oraz profilaktycznie.

Znaczenie składników mineralnych dla organizmu jest takie ważne również
dlatego, że mają one niezwykłą zdolność chelatowania - tworzenia związków z innymi substancjami - chelatorami. Niektóre substancje biologiczne tylko w takiej postaci występują w przyrodzie i są przyswajane przez komórki, tkanki i narządy Twojego organizmu. Owe związki - chelatory - to dwufunkcyjne substancje chemiczne. Sama natura zna wiele takich związków. Należą do nich na przykład hemoglobina w naszej krwi oraz jej prawie identyczny w budowie roślinny chlorofil (często podaje się go podczas choroby czy chemioterapii,aby uzyskać dużo lepsze wyniki badań morfologii krwi). Ich dwufunkcyjność polega na tym, że do komórek organizmu mogą dostarczyć substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego jego funkcjonowania, np. tlen, mikroelementy, witaminy i inne, i mogą do siebie przyłączyć, a dalej zabrać z powrotem szkodliwe dla organizmu jony metali ciężkich, np. ołowiu, rtęci, kadmu, baru, arsenu, talu.

Chelaty mają również inne niebagatelne znaczenie - oczyszczają organizm w ten sposób, że dzięki nim zobojętniane są niektóre substancje toksyczne, chwytane i zabierane z organizmu.

Chelatom zawdzięczamy również usunięcie z organizmu tłuszczów, nadmiar
cholesterolu, trójglicerydów. Obecność chelatów a szczególnie choliny , EPA, DHA czy inozytou , skutecznie zmienia obecność szkodliwego choleterolu LDL i zamienia go na frakcje przyjazną dla organizmu HDL. Szczególną moc takiego działania posiada cholina, która wspomaga wytwarzanie acetylocholiny w organizmie i oczyszcza naczynia krwionośne ze złogów choleterolu.  Również olej rybny z sardynek, łososia i makreli -
Omega 3 posiada takie wspaniałe działanie, jak również leczy układ kostny i podagrę oczyszczając organizm z nadmiaru kryształków kwasu moczowego.
Również naturalna
witamina E 
czyli zestaw tokoferoli - Vitamin E, ma silne działanie chelatujące.

Komórki nieustannie potrzebują związków chelatowych, by mogły w nich zachodzić prawidłowe reakcje. A zachodzi ich mnóstwo - w każdej komórce 100 000 enzymów bierze udział w ponad milionie reakcji biochemicznych na minutę. Komórek nie można jednak oszukać i np. w przypadku niedoboru jakiegoś jakiegoś składnika czy pierwiastka zastąpić go innym.

Te składniki mineralne, które nie mają zdolności chelatowania, a wiele
multiwitamin i innych preparatów są półsyntetykami i nie posiadają form
chelatowanych,
pozostają w organiźmie w postaci nieorganicznej, i są na ogół szkodliwe lub tylko w niewielkim stopniu użyteczne. Składniki mineralne chelatowane przyswajają się nawet do 10 razy lepiej, niż porównywane ilości w mg czy mcg innych niechelatowanych minerałów.
 
Restorate FitLine
Omega 3+E
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych