Jesteś tym co spożywasz...

JESTEŚ TYM, CO SPOŻYWASZI PRZYSWAJASZ...

 

Zamieszczony poniżej opis stanowi fragment książki:

BarwyTwojego Zdrowia autor: KazimierzJanusz Dąbrowski

  Problem właściwego odżywiania jest stary jak świat. Wielu sławnych uczonych doskonale rozumiało jego znaczenie. Już w roku 390 p.n.e. Hipokrates, „ojciec" medycyny,powiedział: „Niech pożywienie będzie dla ciebie lekarstwem, a lekarstwo twoim pożywieniem ".
Zbudowani jesteśmy z cząsteczek pochodzących z pokarmu. Od początku naszego życia ciągle dostarczamy naszemu organizmowi budulec w postaci jedzenia. W ciągu życia wchłaniasz ok. 70 - 100 ton jedzenia, które zostanie rozłożone przez bogate w enzymy soki wydzielaneprzez przewód pokarmowy w ilości ok. 10 litrów dziennie.

 Makro- i mikroskładniki pokarmowe są wchłaniane przez kosmki jelitowe. Codziennie powierzchnia ok.300 (trzystu!) metrów kwadratowych przewodu pokarmowego dziewięciometrowej długości, którego zdrowie i sprawne funkcjonowanie zależy w dużej mierze od tego, co jesz, wchłania nowe porcje pożywienia.

Sam więc widzisz, że w całości składasz się z Twego ulubionego jedzenia. Ulubionego - nie znaczy właściwego.Kiedy zwrócisz uwagę na to co jesz i jak jesz, to jesteś w stanie przeżyć w zdrowiu nawet 120 lat (również w niesprzyjających ekonomicznie warunkach) bez potrzeby sięgania po leki.


 Nad dobrym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego czuwa zwykle ponad czterysta różnych gatunków bakterii i innych organizmów, których jest więcej niż komórek w Twoim ciele. Układ immunologiczny wymienia skład swojej „armii" co tydzień,a w czasie trwania zakażenia wirusowego produkuje dwieście tysięcy nowych komórekna minutę.
 Twoje komórki ciągle wymieniane są na nowe, więc po kilku latach jesteś już innym człowiekiem. Jedynie kreatyna - białko w oku - nie jest wymieniana.

Nasze ciało przypomina płynącą rzekę - nie wejdziesz dwa razy do tej samej wody. Kiedy uszczypniesz się w fałdkę tłuszczyku na biodrach, nie będzie to już ten sam tłuszcz, co w zeszłym miesiącu.Bowiem komórki tłuszczowe wymieniają całą swoją zawartość w ciągu trzech tygodni.
Śluzówka żołądka odnawia się co pięć dni, a jej zewnętrzne warstwy w czasie trawienia nawet co kilka minut..

 Uzyskujesz nową skórę co pięć tygodni, a szkielet, taka solidna konstrukcja, jest wymieniana co trzy miesiące! Przepływ atomów tlenu, węgla, wodoru jest tak szybki, że ciało mogłoby zostać odnowione w ciągu kilku tygodni. Niestety, cięższe atomy żelaza, magnezu,miedzi i innych pierwiastków zwalniają ten proces. A jednak co roku 98% wszystkich atomów Twego ciała jest wymienianych na nowe - potwierdzają to badania radio izotopowe.Wszystko zaczyna się jednak od komórki. To z ok. 100bilionów komórek zbudowany jest TWÓJ ORGANIZM. Każda komórkao średnicy ok. 0,025 mm jest mikro światem wypełnionym po brzegi mniej więcej 200 bilionami maleńkich grup atomów (cząsteczkami).Atomy wewnątrz każdej cząsteczki wykonują ponad dziesięć milionów drgań na sekundę.

    TY - jako jedyny spośródok. pół miliarda komórek, które wytrysnęły z ciała Twego ojca, znalazłeś swoją drugą połówkę w zakamarkach ciała Twojej matki. Z ogromnej liczby wyruszających w nieznane męskich komórek zaledwie ok. 50 dociera do jajeczka, ale tylko jeden plemnik je zapładnia. Czy zdajesz sobie sprawę, że te pół miliarda komórek mieści się bez problemów w łyżce stołowej? Jak mała jest więc ta komórka? Dwie komórki znalazły się i połączyły. Czyż to nie jest już cudem? W wyniku tego połączenia setki genów znajdujących się w każdym z dwudziestu trzech chromosomów każdej z połączonych komórek określa wszystkie Twoje cechy: kolor oczu, wygląd itp.

    Mitochondria komórkowe sąagregatami energetycznymi Twoich komórek, swoistymi reaktorami atomowymi. W nich przebiegają podstawowe procesy związane z wydzielaniem niezbędnej do życia energii - poprzez utlenianie cukrowców, tłuszczowców i aminokwasów przy udziale życiodajnego tlenu. Mitochondria są głównymi producentami ATP - kwasu adenozynotrójfosforowego,niezbędnego nośnika energii.

Twoje 46 chromosomowych nici połączonych ze sobą miałoby ok. 2 metrów długości. Średnica jądra, w którym się mieszczą wynosi mniej niż 0,01mm. Zaczynasz dopiero powstawać, a już zaledwie po kilku tygodniach jesteś stworzeniem zbudowanym z ok. 70 miliardówkomórek.
Sto milionów pręcików i czopków siatkówki w jednym tylko z Twoich oczu wykonujeco najmniej 10 miliardów działań na sekundę. Pozwala to cieszyć się pięknem zaklętym w płatku śniegu, w kolorach tęczy, w widoku miriadów gwiazd usłanych w czerni nieba.
Dwadzieścia cztery tysiące rzęsek w Twoich uszach napełniają Cię cudowną muzyką szumu wodospadu, szelestu liści, operowego śpiewu, a czasami ranią Cię rykiem odrzutowca, nieznośnym jazgotem hałasu wielkiego miasta. Układ 660 mięśni, 206 kości, 12 kilometrów nerwów harmonijnie współdziała ze sobą, by wykonywać Twoje rozkazy.

Lubisz jeść? Lubisz czuć niepowtarzalny smak wielu potraw? Zawdzięczasz to kubkom smakowym na języku.Masz ich ok. 10-20 tysięcy (zależnieod wieku). Żyją one najdłużej 10 dni, ale wiele z nich jeszcze krócej -ponieważ odnawiane są co 3 - 4 godziny.
  Co sekunda w szpiku kostnym produkowanych jest 2,5miliona nowych czerwonych ciałek krwi, które mają dostarczyćTwojemu organizmowi życiodajny tlen. Jednocześnie w każdej sekundzie 2,5 milionastarych krwinek obumiera. Ten cudowny proces zmartwychwstania trwa od Twoichpierwszych narodzin.

  W każdej kropli Twojej krwimieści się prawie 5 milionów krwinekczerwonych (erytrocytów), 4-10 tysięcy krwinek białych (leukocytów), 140-440 tysięcy krwinek płytkowych (trombocytów).Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jak jesteś wspaniale zabezpieczony przed krwotokami?

To właśnie trombocyty zlepiając się uszczelniają naczynia krwionośnei chronią przed krwotokami.

  Codziennie 1% krwinek ulegazniszczeniu i musi nastąpić ich odbudowa, tzn. trzeba na nowo utworzyć ok. 8- 9 g hemoglobiny. Przeciętne życie leukocytów trwa 8-10 dni. Erytrocty też się „starzeją", a proces ten przyspieszony bywa pod wpływem światła i tlenu,powodując ich deformacje. Jest to skutek utleniania osłabiającego błony komórkowe,które kurczą się nierównomiernie. Im silniejszy dopływ światła i tlenu, tym gwałtowniej rośnie intensywność tego procesu.

Trombocyty - wszechobecne w surowicy krwi i zawsze gotowe do uszczelnienia uszkodzonego naczynia żyją około 10 dni, ale każdy dorosły człowiek wytwarza ich aż 200 miliardów dziennie.
Ciągle pracująca pompa, jaką jest serce pulsuje, godzina po godzinie, dniemi nocą, siedemdziesiąt uderzeń na minutę, trzydzieści sześć milionów uderzeń rocznie, ponad dwa i pół miliarda w ciągu przeciętnego życia, rok po roku, niezważając na to, że śpisz lub czuwasz, pompując krew przez około sto tysięcy kilometrów żyt, tętnic i naczynek. Krąży ona ze zdumiewającą prędkością: pojedyncza krwinka potrzebuje tylko l minuty, by przebyć drogę od serca do kolana i z powrotem do serca.

Pięć litrów krwi w układzie krążenia daje przepust ponad siedmiuset litrów transportowanych na dobę, tj.prawie dwa i pół miliona litrów krwi w ciągu roku. Po siedemdziesięciu latach takiej pracy serce ma za sobą prawie trzy miliardyskurczów i 175 milionów litrówprzepompowanej krwi. Twoje pięć litrów krwi zawiera dwadzieścia dwa trylionykrwinek, a każda krwinka miliony cząsteczek.

Jak widzisz. Twoje sercejest najbardziej intensywnie pracującym mięśniem w organizmie. Nie tylko decydujeo Twojej sprawności, ale także decyduje o jakości życia.
Jak dbasz o swoje serce? Jak dbasz o swój układ krążenia?
Czy zapewniasz organizmowi stały, codzienny, umiarkowany ruch w postaci chociażby30 - minutowego aktywnego spaceru?

Czy sprawiasz, by choć razdziennie bicie serca osiągnęło rytm 130 uderzeń na minutę przez przynajmniej15-30 minut? Nic mu bowiem tak nie szkodzi jak siedzący tryb życia i bezruch.JESTEŚ STWORZONY DO RUCHU. Ruch bowiem stwarza prawidłowe warunki do przemiany materii.

Jeżeli Twoje serce to pompa zaopatrująca ustrój w krew, to nerki są filtrem, który ją oczyszcza. Na nic zdałaby się praca mózgu, serca czy żołądka, gdyby nie system oddzielania różnych składników obecnych we krwi usuwający z organizmu substancje szkodliwe. Jest on tak skomplikowany, że tylko w jednej nerce pracuje aż milion tzw. nefronów oczyszczających krew. Nerki wyrównują stężenie wapnia, fosforu, sodu i potasu.Wydzielają również hormony regulujące ciśnienie krwi i pobudzające szpik doprodukcji czerwonych ciałek krwi.
Żywa powłoka, jaką jest Twoja skóra nigdy się nie zużywa. Stale się regeneruje,mimo tego, że nie zawsze o nią dbasz i poddajesz ją ciężkim próbom. Wiedz, że białko skóry odnawia się w ciągu ok. 160 dni.

Sześćsetmilionów pęcherzyków płucnych o całkowitej powierzchni osiemdziesięciu metrów kwadratowych nieprzerwanie filtruje życiodajne powietrze, usuwając zarazem z ciała niszczące gazy. Robią to nie bacząc na to, że często im przeszkadzasz, wręcz szkodzisz paląc np. papierosy.

    W każdej komórce Twoje wątroby zachodzi sto tysięcy przemian biochemicznych na sekundę! To wątroba wykonuje jedną z najcięższych, najgorszych prac w organizmie. Czy ułatwiaszjej pracę zatruwając organizm alkoholem, ciężko strawnym pożywieniem, używkami?Białko wątroby (podobnie jak plazma krwi) jest odnawiane w połowie w ciągu 10-20dni.

      A Twój mózg? Pomówmy o nim. Kto z nas zastanawia się nad tym , że ten półtorakilogramowy twór o objętości ok. półtora litra to fenomen mieszczący trzynaście miliardów komórek nerwowych, ponad dwa razy więcej niż ludzi na Ziemi! Stanowi zaledwieok. 2% masy całego ciała, a zużywa ponad 20%posiadanej przez nas energii! Ten cud natury rozpoczyna się w łonie matki. W trzy tygodnie po poczęciu powstają pierwsze komórki mózgu. Mnożą się skokowonieraz w tempie

250 000 na minutę.Po narodzeniu mózg wciąż rośnie, a sieć połączeń w dalszym ciągu rozbudowuje się w nim.

Ponad miliard bilionów cząsteczek białka umieszczonychw komórkach mózgu pozwala zapamiętywać każde wrażenie, każdy dźwięk, smak, zapach,ruch. Mózg rejestruje wszystkie przeżycia i doświadczenia. Zapisuje to, co widzisz,czujesz, słyszysz, czego się uczysz. W każdej sekundzie dociera do niego około100 milionów bitów informacji. Wykorzystujeszpóźniej te informacje dzięki pamięci, która jest najważniejszą cechą Twego intelektu.Tylko jak to się dzieje, że mózg potrafi uporać się z taką ilością informacjinaraz?

 Cztery miliony receptorów bólowych, pięćset tysięcy receptorów dotyku i ponad dwieście tysięcy receptorówciepła umożliwia mózgowi kontrolę nad ciałem. Łącznie sto pięćdziesiąt miliardówneuronów przewodzi impulsy nerwowe. Oczywiście liczba połączeń nerwowych idziejeszcze parę rzędów wyżej, ponieważ każda komórka mózgowa łączy się średnioz dziesięcioma tysiącami innych. Badaczka angielska Susan Greenfieid, autorkamonograficznej pracy o mózgu - „Mózg" porównuje to do liczby drzew rosnącychna 600 hektarach (6milionów metrów kwadratowych) puszczy amazońskiej. Gdyby każdemu drzewu odpowiadał jeden neuron, to połączeń między nimi jest w przybliżeniu tyle, ile liści na tych drzewach. Niektórzy badacze uważają, że liczba połączeń między miliardami komórek nerwowych w mózgu ludzkim może sięgać biliarda. Jaką pojemność to daje?Otóż mózg może wchłonąć informacje, które „ wypelnilyby jakieś 20 milionów tomów, a więc tyle, ile znajduje się w największych bibliotekach świata" (Carl Sagan).

      Człowiek nie zetknął się nigdy z bardziej skomplikowanym tworem we wszechświecie. Ten centralny ośrodeku kładu nerwowego jest nie tylko wspaniałą maszynerią składającą się z niewyobrażalnie wielkiej ilości komórek nerwowych, ale przede wszystkim fabryką chemiczną, dzięki której możesz zarządzać wszystkimi Twoimi emocjami, organami. Jest też maszyną,która pracuje jak generator prądu!

To właśnie dzięki substancjom chemicznym zwanym neuroprzekaźnikami komórki nerwowe wymieniają między sobą informacje i rozkazy: „Uwaga! zbliża się wróg - uruchom mięśnie nóg do ucieczki",„Jest zimno - zmobilizuj mechanizm termoregulacji", „Organizm potrzebuje energii - jest pora na przekąskę - daj więc impuls do produkcji soków trawiennych".W rzeczywistości informacje przekazywane przez neuromediatory są impulsami elektrycznymi.Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak to wspaniale działa bez udziału Twojej świadomości?

A powierzchnia mózgu? Powierzchnia półkul mózgowych jest tak pofałdowana, że zajmuje (w przybliżeniu) ok. 1,5 metrakw. Są one otoczone kilkumilimetrową warstwą komórek tworzących korę mózgową,gdzie odbierane są wrażenia zmysłowe - stąd kora wzrokowa, czuciowa, ruchowa.Rozpostarta kora mózgowa zajęłaby powierzchnię ok. 3 400cm2. Długość włókien przewodzących kory wynosi jakieś 1000 kin na jeden centymetr sześcienny.

Obie półkule rozdzielonesą na płaty. Płaty skroniowe są siedzibą pamięci i do nich docierają wrażenia słuchowe. Płaty potyliczne odbierają wrażenia wzrokowe. Płaty czołowe zawiadują wolą, planowaniem i uczuciowością. Także różne części mózgu znajdujące się głęboko pod korą mózgową rządzą rozmaitymi funkcjami: móżdżek koordynuje ruchy ciałai pozwala utrzymać równowagę, podwzgórze połączone z przysadką reguluje wydzielanie hormonów, w pniu mózgu znajdują się ośrodki kontrolujące oddychanie, krążeniekrwi i trawienie. Hipokamp, niewielki organ, przechowuje zdobyte informacjedo czasu, aż nastąpi ich selekcja i przeniesienie do kory mózgowej. Tam magazynowane są najtrwalsze wspomnienia. Na spodzie mózgu znajduje się z kolei ciało migdałowate będące ośrodkiem rządzenia emocjami. Od niedawna naukowcy dowodzą, że mózg ma płeć. Dowodzi tego m.in. fakt, że między kobietą a mężczyzną występują znaczne różnice w zakresie i sposobie zapamiętywania.


    Przez wiele lat uważano, że komórki nerwowe nie mogą regenerować się. Otóż pewnaliczba komórek może to robić. Stwierdzono to dopiero od niedawna odkrywając neurogenezę, czyli możliwość tworzenia nowych neuronów w dorosłym mózgu ludzkim.
Podobnie liczba i rozmieszczenie połączeń między neuronami, czyli synaps zmieniasię w ciągu całego naszego życia, a zwłaszcza podczas nauki. Zapamiętywać możesz wszystko, a  w zależności od tego, co zapamiętujesz, uaktywniają się różne struktury mózgu.
Lawrence Katz, neurobiolog z Duke University w Północnej Karolinie w USA twierdzi,że utrzymanie jak największej ilości połączeń między komórkami nerwowymi jestmożliwe dzięki ćwiczeniom. Ćwiczeniom umysłu różnorodnych ciała. Wykonywanie różnorodnych czynności, odejście od rutyny zachowań mobilizuje szare komórkido tworzenia nowych połączeń i pompuje w nie dodatkową ilość neurotropin, czyli substancji odżywczych.
Oprócz tego mózg posiada wspaniałe zdolności kompensacji, czyli przejmowania różnych funkcji

  w zastępstwie uszkodzonych części, które dawniej za nie odpowiadały.
Od dawna wiadomo, że mózg ludzki jest organem niezwykle plastycznym. Neurolodzy dowiedli, że mózg po udarze wykształca nowe połączenia nerwowe, by zrekompensowaćte utracone. Tym łatwiej procesy kompensacji zachodzą, im intensywniejsza jest rehabilitacja ciała (ćwiczenia fizyczne), jak i umysłu (testy, zagadki, łamigłówki).Badania mózgu sugerują, że istnieje zależność między gęstością komórek w płacie czołowym, a zdolnością rozwiązywania problemów. Tomografia pozytonowa pozwoliła stwierdzić, że istnieją w płatach skroniowych rejony, które aktywizują się podczas rozwiązywania testów, np. na inteligencję.
Ciągle jeszcze nasz mózg stanowi wielką zagadkę, ale Twój mózg właściwie użyty jest w stanie poprowadzić Cię od nędzy do bogactwa, od samotności do popularności,od choroby do doskonałego zdrowia, od depresji do szczęścia i radości.
Dotyczy to każdego. Pod warunkiem jednak, że nauczymy się naszym cudownym organemwłaściwie posługiwać.
Jak widzisz - JESTEŚ CUDEM. A wszystko zaczęłosię od pojedynczej komórki...

Twoje zdrowie opiera sięna Twojej sprawności, a ta zależy od sprawności pojedynczej komórki. I dopierooptymalne współgranie wszystkich komórek decyduje o sprawności organizmu. Jeśliniewielka tylko grupa komórek odmówi posłuszeństwa, np. w mózgu, to co się stanie?Im mniejsza więc sprawność, tym mniej zdrowia.

JESTEŚ TAK ZDROWY,JAK ZDROWA JEST TWOJA POJEDYNCZA KOMÓRKA.
ZDROWIE KOMÓRKI ZALEŻY ZAŚ OD JEJ SPRAWNOŚCI.

Wiesz już, że ustawiczniepowstają nowe generacje komórek. W ich skład wchodzi kilkadziesiąt rozmaitychskładników.Jeśli któregokolwiek z nich zabraknie lub jest go za mało czy za dużo, to Twójorganizm próbuje się do tego dostosować, tworząc gorsze generacje komórek. „Tak krawiec kraje, jak mu materii staje". W pewnym momencie sytuacja staje się krytyczna i wtedy dochodzi do choroby, dolegliwości lub choćby złego samopoczucia.

 Rozumiesz więc już doskonale, że każda z komórek potrzebuje najlepszego, najbardziej wartościowego pokarmu. Pokarmu kompleksowego, o starannie wyważonych proporcjach poszczególnych składników, bardzo łatwo przyswajalnego i dostarczanego bezpośrednio do każdej ze 100 bilionów komórek Twego ciała.
Twój organizm jest zdrowy i funkcjonuje prawidłowo tylko wtedy, kiedy każda komórka jest w dobrej formie. Komórka, aby spełnić swoje zadania, musi otrzymać odpowiednie paliwo. To paliwo - to kilkadziesiąt składników odżywczych dobranych w odpowiednich proporcjach.

Jak małe masz szansę dostarczenia komórce tego, czego potrzebuje, zjadając tradycyjne pożywienie?

 Czy żywność, którą spożywasz i która ma niezliczoną ilość szkodliwych barwników

i konserwantów, jest przetworzona i wyjałowiona może dostarczyć Twoim komórkom dobrego paliwa?

Doskonale znasz odpowiedźna takie pytanie, a to również oznacza, że zdajesz sobie sprawę, jak zdecydowanienegatywny wpływ ma to na Twój organizm.
W 700 - 1000 kg żywności,którą wchłoniesz w ciągu roku znajduje się ok. 6 - 8 kg dodatków chemicznych:konserwantów, sztucznych barwników, metali, pestycydów i innych substancji,które zdecydowanie nie są żywnością. Twój żołądek zamienia się w śmietnik, a raczej składowisko chemicznych trucizn. Czy Twoja wątroba jest w stanie to wszystko oczyścić?

Mniej niż 150 kg w rocznejdiecie stanowią owoce i warzywa - nie licząc ziemniaków. Przeciętny Grek zjadaich ponad 420 kg, a w Grecji zachorowań na nowotwory jest prawie o połowę mniej niż w Polsce w proporcji do liczby mieszkańców.
Prawie połowa kalorii w naszym pożywieniu pochodzi z produktów mięsnych zawierających nasycone tłuszcze zwierzęce.

Wszelkie zagrożenie dla zdrowia stanowią również oleje spożywcze otrzymywane metodami przemysłowymi.Działanie wysokiej temperatury, światła, tlenu, utwardzanie olejów powodują powstanie szkodliwych izomerów kwasów tłuszczowych. Porcja frytek z fast food'uzawiera ok. 8 g złych tłuszczów. Spożycie tylko jednego takiego posiłku z dużą ilością tłuszczów nasyconych prowadzi do głębokich zaburzeń w regulacji przepływu krwi trwające kilka godzin. Zaburzenia te nie występują, gdy w posiłku dostarczamy znaczne ilości witaminy E i C.

Podstawą prawidłowej piramidy żywnościowej są warzywa, owoce i produkty zbożowe. Ideałem byłoby jedzenie ok.40 dag różnych owoców i warzyw dziennie rozdzielonych na kilka posiłków (ale nigdy na kolację !) Ta różnorodność jest kluczem do zdrowia.

Wszystkiete zagadnienia stanowią codzienność prac badawczych i działań Rady Naukowej firmy PM.International, która postawiła sobie za cel poprawić jakość życia każdegoz nas tworząc szeroką paletę produktów trzech marek handlowych....
 
Było sobie życie - Odc. 1 - Planeta komórek 1/3 


Było sobie życie - Odc. 1 - Planeta komórek 2/3 
Było sobie życie - Odc. 1 - Planeta komórek 3/3 
David Bolinsky - Fantastyczna podroż do wnętrza komórki 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych