Jak wynika z badań sponsorowanych przez Unię Europejską, których wyniki opublikował amerykański magazyn medyczny American Journal of Clinical Nutrition, regularne spożywanie sztucznych słodzików przez kobiety w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.
Badacze przeprowadzili wywiady z prawie 60000 Dunek w ciąży, pytając je o rodzaj spożywanych przez nie napojów niskokalorycznych, po czym porównali wyniki tych wywiadów z przebiegiem ich porodów. Okazało się, że codzienne picie jednej puszki dietetycznego (niskokalorycznego) napoju gazowanego zwiększało o 38 procent ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu w porównaniu z kobietami, które nigdy ich nie piły, natomiast codzienne picie czterech lub więcej puszek tego rodzaju napojów zwiększało to ryzyko o 78 procent.
Poród określa się jako przedwczesny, jeśli wystąpił przed 38 tygodniem ciąży (normalna ciąża trwa 40 tygodni).
Nie wykryto związku pomiędzy napojami słodzonymi cukrem i występowaniem przedwczesnego porodu, co sugeruje, że czynnikiem sprawczym mogą być tu sztuczne słodziki. Badacze sugerują, że przedwczesne porody mogą być rezultatem działania neurotoksyny o nazwie metanol, która powstaje w wyniku rozkładu sztucznych słodzików. Innym równie toksycznym związkiem powstającym podczas ich rozkładu jest formaldehyd.
Wcześniejsze badania wykazały, że sztuczny słodzik o nazwie sacharyna odkłada się w łożysku.
„Rozsądek nakazuje, by kobiety w ciąży ograniczyły picie tego rodzaju napojów oraz spożywanie pokarmów zawierających sztuczne słodziki” – oświadczył Erik Millstone z Uniwersytetu w Sussex.
Mary Ellen Sherry z Ośrodka Medycznego Uniwersytetu Tennessee podchodzi do wyników tych badań z większym dystansem: „Jest wiele przyczyn przedwczesnych porodów. Mogą nimi być na przykład uboga dieta albo niedowaga”. Przekonuje ona kobiety, by jeszcze przed zajściem w ciążę dbały o swój organizm i stosowały zrównoważoną dietę zapewniającą dużą ilość protein, wapnia i kwasu foliowego. Jeśli chodzi o włączenie do diety napojów gazowanych, podkreśla, że nie zawierają one żadnych składników odżywczych i że rezygnując z nich nic się nie traci.
„Jeśli ktoś boi się ich, niech z nich zrezygnuje” – oświadczyła Mary Ellen Sherry. – „Z tych napojów bardzo łatwo zrezygnować”.
(Źródło: David Gutierrez, „Aspartame causes premature births”, 2 listopada 2010, www.naturalnews.com/030259_aspartame_premature_births.html)