Figi

Figi jak szklanka mleka
Suszone figi są najlepszym spośród produktów roślinnych źródłem wapnia. Ich szczególne walory odżywcze i lecznicze rekomendują dietetycy SGGW. Niech nie odstrasza nas biały nalot - to oznaka najlepszej jakości.

W 100 g suszonych fig jest tyle wapnia ile w szklance mleka. Ich dodatkowym atutem, który szczególnie podkreśla Dr Wojciech Kolanowski z Katedry Dietetyki i Żywności Funkcjonalnej SGGW, jest właściwy stosunek wapnia do fosforu, umożliwiający optymalne wykorzystanie obu pierwiastków przez organizm.

Dr Kolanowski wyjaśnia: "W wielu spożywanych produktach stosunek ten jest często niekorzystny, tzn. przeważa fosfor,a jego nadmiar w diecie może prowadzić m.in. do nieprawidłowej mineralizacji kości i nadmiernego zakwaszenia organizmu. W przypadku fig jest inaczej". Figi poleca się jako uzupełniające źródło tego składnika dla dzieci i kobiet w okresie menopauzy. Wówczas zapotrzebowania organizmu na wapń jest największe. Warto, zatem rozważyć, czy nie zastąpić suszonymi figami ciasteczek i batonów.


Zdrowe, dorodne, soczyste figi pokrywa biały nalot.Często nie zdając sobie sprawy z jego pochodzenia rezygnujemy z kupna fig. Nic bardziej błędnego. Biały nalot na suszonych figach to wytrącający się cukier. Jego obecność świadczy tylko o tym, że owoc ma optymalnie wysoką wilgotność, czyli jest doskonałej jakości, a przede wszystkim jest miękki i smaczny.

Jest wiele argumentów, które powinny przekonać dotego, iż warto uzupełniać codzienną dietę o suszone figi.Charakteryzują się one najwyższą, wśród suszonych owoców, zawartością błonnika pokarmowego, dzięki czemu mogą poprawiać perystaltykę jelit zapobiegając zaparciom. Odgrywa to ważną rolę w zapobieganiu nowotworom jelita grubego.

Suszone figi mogą także przyczyniać się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Tę ostatnią właściwość potwierdziły badania prowadzone na uniwersytecie Rutgera w New Jersey,które pozwoliły na ustalenie, że figi zawierają fitosterole. Dzięki tym związkom figi posiadają one zdolność obniżania syntezy cholesterolu w organizmie, dzięki czemu wpływają na spadek jego ogólnego poziomu wekrwi.

Figi są pomocne przy niestrawnościach. Pomagają w prawidłowym trawieniu białek i łagodzą tym samym niekorzystne objawy żołądkowo-jelitowe. Natomiast m.in. dzięki niskiej zawartości fosforu figi ułatwiają utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Ma to bardzo istotny wpływ na organizm, gdyż niestety przeciętna dieta oparta na mięsie, zbożach i ziemniakach raczej zakwasza organizm. Sugeruje się, iż figi mogą też ułatwić "rzucanie palenia". Pociąg do papierosa jest silniejszy w stanie zakwaszenia organizmu, a zneutralizowanie tego stanu zmniejsza chęć palenia, czemu właśnie mogą sprzyjać figi.

Źródło: On Board Public Relations 
Figowiec pospolity (Ficus carica L.), zwany też figą pospolitą, figą karyjską, drzewem figowym – gatunek drzewa lub krzewu należący do rodziny morwowatych.
Prawdopodobnie pochodzi ze środkowo-zachodniej Azji lub Azji Mniejszej.
Jest uprawiany w licznych krajach obszaru tropikalnego i
subtropikalnego, oprócz okazów uprawianych występują tu także formy zdziczałe.
Roślina uprawna: uprawiane na terenach śródziemnomorskich, w Gruzji, Armenii, Kalifornii i innych krajach. Roślina znana już ludziom neolitu. Pierwsze udokumentowane uprawy w Sumerze, a następnie w Egipcie
(zachowały się płaskorzeźby przedstawiające zbiory fig z ok. 2500 r
p.n.e.), gdzie figowiec należał do jednej z ważniejszych upraw. W IX w.
p.n.e. Grecy rozpoczęli uprawę figowca początkowo na wyspach Morza
Egejskiego, a potem rozpowszechnili w całym basenie Morza Śródziemnego.
Oni też opracowali sztuczne zapylanie tych roślin.
Wartości odżywcze:
świeże figi zawierają od 12 do 25% glukozy i fruktozy, do 4% pektyny, do 7% celulozy, witaminy C i z grupy B oraz karoten.
Są bardzo bogate w sole mineralne, zawierają przeciętnie: potas (1100
mg%), wapń (230 mg%), magnez (120 mg%), fosfor (260 mg%).
Sztuka kulinarna:
figi występują w różnych odmianach, np. ciemnofioletowe są spożywane na
surowo, a jasnozielone suszone, (nabierają przy tym charakterystycznej,
bursztynowej barwy) i sprasowywane, w której to postaci są najczęściej
spotykane w handlu i zaliczane do bakalii.
Charakteryzują się one dużą wartością energetyczną, gdyż zawierają 50 –
75% cukrów. Suszone figi zawierają bardzo duże ilości magnezu, wapnia i
innych soli mineralnych. Wykazano na grupie uczestników, że suszone
figi posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, które są związane z
dużym stężeniem polifenoli.
 Przynajmniej część ze wspomnianych polifenoli ma właściwości przeciwnowotworowe, co z kolei zostało zademonstrowane w badaniu in vitro. Owoce ponadto przetwarza się na konfitury, dżemy i konserwy. Są podstawą produkowanego na południu Europy wina figowego.
Suszone i podprażone figi stosuje się jako namiastkę kawy,
która dzięki substancjom zawartym w bielmie ma lekko orzechowy posmak.
Figowce często są sadzone w krajach, gdzie rosną jako rośliny wiatrochronne na skrajach plantacji winorośli.
Drewno figowców jest twarde i zwarte, dzięki czemu w stolarstwie służy do wyrabiania toczonych drobiazgów.Medycyna ludowa: w krajach południowych zaleca się figi przy schorzeniach sercowo-naczyniowych i niedokrwistości. Konfitury i odwary z"owoców" medycyna ludowa zaleca na nieżyty żołądka i zaparcia. W Gruzji odwar z liści stosowany jest przy kaszlu i przeziębieniach, a sok mleczny do leczenia ran.W starożytności i średniowieczu sok z pędów figowca był używany do sporządzania spoiwa temperowego.
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych