Ściąga żywieniowa

Ściąga - podstawowe informacje żywieniowe dla czterdziestolatków + :))))

Sama jestem osoba w średnim wieku i wiem jak trudno jest pogodzić się z upływem czasu.
Trudno -nie jesteśmy w stanie zatrzymać odczuwania przepływu czasu ,ale...
możemy dosyć znacznie zniwelować skutki tego procesu .Z pomocą w tej materii przychodzi nam niezrównana pod względem prostoty oraz wielowiekowych tradycji ,popartych badaniami w tej dziedzinie Tradycyjna Medycyna Chińska ,co w skrócie będę nazywała tak jak przyjęło się to stosować :TCM.
Jednakże na swój własny użytek zrobiłam sobie konglomerat z wiedzy TCM -jak i suplementacji w wykonaniu szkół medycyny zachodniej,zrobiłam to z jednego powodu ,nie zawsze mam czas i ochotę parzyć niezrównane w swojej zawartości -polecane zioła chińskie ,nie zawsze są one dostępne ,natomiast jak Państwo już wiecie -trafiłam na suplementy diety niemieckiej firmy PM International,które jako jedyne są w postaci proszku ,a to jest ważne -zaraz powiem dlaczego.
S
ą bowiem podane w nanotechnologii-czyli technologii wnikania do komórki całego składu produktu,poprzez rozdrobnienie- czyli micelizację wszystkich struktur komórkowych danego składnika.

Dzięki zastosowaniu tej unikatowej technologii -zwanej NTC*-opatentowanej zresztą przez firmę PM I., mamy natychmiastowy transport do komórek wszystkich składników wybranego przez nas produktu ,a to z kolei powoduje,że wg badań i wyliczeń (każdy może również sam zaobserwować to działanie na sobie ) składniki produktu dostają się do komórki w zaledwie 5-7 minut !!!!
Nie dość ,że zasuwają jak małe samochodziki do naszych komórek,to dzięki tej technologii są przyswojone w 95-100% -czyli w całości.
Takim wynikiem przyswajalności nie może się pochwalić żadna inna firma suplementacyjna na świecie .Optymistyczne badania wykazują przyswajalność ogólnie dostępnych suplementów na poziomie 20% ,jednakże zdecydowana większość -to przyswajalność na poziomie 2-5 % ,z czym nikt już się nie kryje ,bo tych badań nie da się ukryć.

Teraz wyjaśnię ,dlaczego jest tak ważnym sposób podania produktów suplementacyjnych firmy PM I.,- figurują one pod nazwą
FitLine i tą nazwą dla skrótu będę się posługiwać .
Otóż produkty Fit Line'a są  podawane w postaci proszku,który wg własnych potrzeb nasypujemy sobie do szklanki lub kubka zalewamy letnią wodą -nigdy zimną (to też zaraz wyjaśnię)i....gotowe :)))) wypijamy świetny napój .
Wszystkie tabletki od paru lat jako tzw. masę tabletkową czyli potocznie mówiąc spoiwo zawartych składników uzywają ?????czego ?????proszę Państwa - aluminium!!!! Dawniej tym spiwem był magnez,jako naturalny składnik -bardzo bezpieczny.
O tym procederze mało kto wie w Polsce ,bowiem Polska jak  ten posłuszny,
nadgorliwy baranek bez mrugnięcia okiem zatwierdza wszystkie ustawy depopulacyjne UE,w tym sławetny już
Codex Alimentaris ,ale tym tematem zajmę się w osobnym artykule.
Tak więc-sumując -co z tego ,że kupimy zalecane przez Tv i "rządowe"( na pewno naszego rządu???)media -suplementy jak one są w całości szkodliwe ,tabletki są sklejane aluminium ,przyswajalność produktów sprzedawanych w aptekach na poziomie 5% ,a na dodatek sa to twory syntetyczne ,przez co całkowicie szkodliwe dla naszego organizmu.

Nazywam to tak - nie jesteśmy z plastiku ,by jeść plastik i chemię !!!

Wracając do obiecanej Ściągi :))))
-jak już wyjaśniłam moją fascynację FitLinem, to teraz wyjaśnię pokrótce jak należy się odżywiać ,by w przynajmniej w minimalnym stopniu zachować zdrowie ,młodość ,witalność ,urodę ,sprawność fizyczną i seksualną ,co dla wszystkich jest ważne ,jednak na przestrzeni wieków wpojone nam przekonanie ,że seks -jest ..be.
Oczywista nieprawda -seks w połączeniu z miłością jest ogromną energią ,dającą nam poczucie szczęścia ,miłości i błogości ,a to natomiast powoduje naszą aktywność,i wznosi nas na "wyższe rejony".Tylko proszę mnie dobrze zrozumieć ,nie piszę tu o tzw.kopulacji z kim popadnie ,ale o przeżywaniu prawdziwej ekstazy wynikającej z połączenia się dwóch kochajacych istot!!!

TCM -to wiedza ,która ma ponad 5000 lat ,więc medycyna zachodnia ma się ze swoją nowożytną historią -jak pięść do nosa.
Jeżeli chodzi o mój stosunek do Med.zach.to uważam ,że co najwyżej chirurg przy złamaniu kości i stomatolog jest potrzebny,ale reszta ???gdyby stosować od urodzenia bardzo proste zasady TCM ,żadna inna specjalizacja med. zach.by nie była potrzebna.
Rozwój medycyny zachodniej zawdzięczamy chciwości ,w pędzie do pieniędzy osób faktycznie rządzących światem ,co podaję w odpowiednich
linkach.

Mój dzień żywieniowy w tej chwili wygląda tak:

po obudzeniu się -idę do kuchni -włączam czajnik,by przegotowaną wodę jak w nim stoi od wieczora podgrzać.Woda jest z kranu ,przestałam kupować wodę w 5 litrowych baniakach ,bo stwierdziłam ,że moje ekologiczne podejście do Natury,
kłóci się z namnażaniem plastikowych petów na wysypiskach śmieci.
Robię tak: mam kilka pustych 5 litrowych baniaczków,nalewam tam wodę z kranu.Baniaczki zostawiam odkorkowane na minimum 48 godzin ,bo tyle czasu potrzeba ,by woda się odchlorowała.Można je trzymać pod zlewozmywakiem ,ale najlepiej na balkonie ,jak przemarznie to jeszcze lepiej:)Po przegotowaniu w czajniku wodę nalewam do szklanego dzbanka ,który nastepnie stawiam na
ADR4 ,po to by wodę tą nastrukturyzować (Film).
Wszystko na ten temat jest w linkach do artykułów ,więc nie będę teraz tego omawiać.
W momencie jak ja to opisuję ,to wiem ,że wydaje sie to bardzo skoplikowane i czasochłonne ,ale proszę mi wierzyć na słowo ,robię to jak automat, jest to szybka sprawa ,a na pewno przemawia za tym fakt ,ze przestałam truć swój organizm gazem bojowym jakim jest chlor i inne składniki ,które ulegają wywietrzeniu.Gdybym miała własne ujęcie sprawdzonej na 100 sposobów wody ,to byłoby mi łatwiej i jeszcze zdrowiej ,ale trudno,takie szczęście w tej chwili nie jest moim udziałem.
Po zagrzaniu wody - nasypuję sobie do kubka 2 miarki
Activize'a Oxyplus FitLine'a -co w skrócie opisuję jako AOP,nasypuję sobie 1 miarkę Basic Plus FitLine'a,jako kobieta - nalewam sobie jedną łyżeczkę Isoflavonu , biorę 2 kapsułki ProShape Amino i już:)
Jednak nie polecam stosowania tylu produktów na raz dla nowicjuszy ,ponieważ przyswajalność na początku jest kiepska ,ze względu na zbytnie zatoksycznienie ,zawalenie grzybami ,drożdżakami,robalami i stanami zastoinowymi .

Najpierw -powoli musimy się po prostu odtruć,a następnie możemy myśleć o innych produktach,po prostu na początku każdy ma tyle do posprzątania w jelitach ,że niech ten proces przebiega w miarę spokojnie i harmonijnie :)

Dopiero po wypiciu tego boskiego napoju ,idę do łazienki.Chodzi o to by przynajmniej pół godziny nic nie jeść ,by miksturka spokojnie przygotowała organizm na cały dzień do pracy.

Zalecam :jak ktoś ma wiecej czasu ,by ten pierwszy posiłek zjeść po nawet 40 minutach od wypicia napoju.Chodzi o to ,żeby tlen zawarty w AOP ,a pozyskany z alg brunatnych,nie poszedł w proces trawienia tylko wzmocnił i dotlenił nam mózg,po nocnym odpoczynku.
Kolejnym argumentem jest zawartość Basica Plus.Zawiera on żywe kultury bakterii,dlatego puszkę po otwarciu trzymamy w lodówce,zawiera ponad to enzymy trawienne,16 kg warzyw i owoców ,zioła ajurwedyjskie ,błonnik z inuliną i jeszcze kilka innych składników .

To wszystko musi mieć odpowiedni czas na zasiedlenie naszego układu trawiennego ,ma go przygotować do dobrej pracy na cały dzień !
Stąd ten wymagany czas -by to wszystko nie tylko wchonęło się do komórek ,ale i by mógła nastąpić spokojny proces przygotowawczy jelita do pracy.Basic wypity rano -czyści organizm ,przewód pokarmowy z nowych namnożonych przez noc grzybów!

Śniadanie -zjedz sam!!!
Wg TCM-ma być obfite ,ciepłe -zawierające w sobie wszystkie podstawowe 5 smaków !Np. : zalecane jeść zjedzenie
płatków owsianych ,z duszonymi jabłkami ,polane niewielką ilością jogurtu dla smaku -posypane wszystko jest cynamonem.
Płatki owsiane przygotowuję sobie wieczorem,wsypuję odpowiednią ilość na wrzątek i wyłączam kuchenkę ,a płatki w tym wrzątku spokojnie sobie dochodzą ,dodaję szczyptę soli.rano mam gotowe -sparzone i spęczniałe-kupuję najtańsze ,niczym się nie różnią w gotowaniu od błyskawicznych płatków owsianych ,a w związku z tym ,że są nie przetworzone ,to posiadają wszystkie najcenniejsze składniki,i są ...bardzo tanie :)

Odżywianie wg 5 przemian jest na obecne czasy prawie ,że przełomowe,ponieważ nauka ta na pierwszym miejscu stawia energetyczne działanie produktów spożywczych i pokazuje ,w jaki sposób możemy stymulować naszą aktywność fizyczną i umysłową,uczucia i zdolność do nawiązywania kontaktów.W chińskiej nauce o żywieniu nie istnieją sztywne zakazy.Nasze nawyki żywieniowe zmieniają się w miarę pogłębiania się naszej wiedzy na ten temat.Polecam w związku z tym książkę Barbary Temelie i Beatrice Trebuth "Gotowanie wg Pięciu Przemian".

Nie dość ,że są jasno i przejrzyscie opisane zasady żywieniowe -co z czego wynika i dlaczego ,czyta się to jak najlepsza powieść ,to jeszcze autorki umieściły tam 184 przepisy- w sumie lektura bardzo ciekawa i pożądana dla każdego ,kto chce wyjść z zaklętego kręgu stosowania zatrutej żywnośći ,wiecznej walki z nadwagą ,z brakiem sił i podupadajecego zdrowia .

Obiad !!podziel się z przyjacielem :)

Zawsze mam ugotowaną zupę wg 5 Przemian i...ona w zupełności mnie syci,trzyma długo ,nie odczuwa głodu i...nie tracę czasu na wymyślanie -na co to ja mam ochotę ???co bym zjadła ???Nic takiego sie nie dzieje ,ponieważ zrównoważone dostarczenie niezbędnych składników powoduje odpowiednie nasycenie i odżywienie komórek ,które dzieki temu nie wołają -jeść,jeść!
Całkowicie wyeliminowałam ze swojego jadłospisu - wyroby z pszenicy -
link - mięso- chyba ,że uda mi się kupić ,prawdziwe ,a nie sztuczne ze sklepu czy z marketu- link,słodycze!!!
W ciągu 6 miesięcy straciłam całą swoją nadwagę ,czuję się wtej chwili świetnie ,a mój organizm-hmmm -mam wrażenie ,że młodnieje ,a to efekt stosowania zrównoważonej diety wg 5 Przemian ,odżywiania wysokiej jakości suplementami,zrezygowania z żywnośći wysoko przetworzonej,mikrofalówki i mrożonek.

O mikrofalówkach nie bedę się rozpisywać ,bo stosowny artykuł na ten temat umieściłam ze 2 lata temu na swojej stronie -
link.ale -nie wiedziałam ,że mrożonki to również czyhanie na nasze zdrowie.

Umieszczam fragment książki "Odżywianie wg Pięciu Przemian":
"Produkty spożywcze powstające dzięki daleko idącej obróbce przemysłowej,poddane napromieniowaniu w celu zachowania trwałości mrożone ,a także odmrażane,odgrzewane lub przygotowywane w kuchence mikrofalowej nie nadaja sie na pożywienie dla ludzi,...stwierdzenie to odnosi się do znacznej ilości przemysłowo produkowanych pokarmów i środków spożywczych,bowiem wiele z nich ,w którejś fazie produkcji zostaje zamrożona lub poddana obróbce mikrofalowej."

No i tak doszliśmy do wieczora - ostatni posiłek -oddaj wrogowi,ale jak nie możesz to :powinniśmy jeść około godziny 17-18 tej ,bo tak działa nasz
zegar biologiczny i nie ma tu nic do rzeczy ,że ktoś całe życie jest "sową" ja też jestem i dzięki studiom TCM ,wiem ,że robię źle ,ponieważ zegar biologiczny nie ma możliwości przestawienia już -link -do artykułu funkcjonowaniu zegara biologicznego.

W tej chwili to wszystko ponieważ wszystkie zalecenia dietetyczne są umieszczone w /w wymienionych przeze mnie książkach ,na zakończenie podam tylko ,że wieczorem -napojem "na dobranoc" jest
Restorate -doskonały produkt Fit Line posiadajacy zestaw perfekcunie dobranych minerałów i pierwiastków śladowych .

Ten napój piję wieczorem ze 2 x ,z prostej przyczyny,produkt ten zawiera związki chelatowe cxzyszczące organizm z toksyn ,dodatkowo odkwasza mój organizm ,i...dostarcza niezbędne minerały i pierwiastki -co w rezultacie powoduje odmładzanie skóry ,piekne gęste włosy ,mocne paznokcie :)

21 marca 2013 r.

Dodam jeszcze za  TMC (Tradycyjna Medycyna Chińska)-
Czy to możliwe ,że pomarańcze i kiwi ,które zimą jemy dla zdrowia ,w rzeczywistosci osłabiają nasz organizm??naszą odporność ???,a bananymogą wywołać uczucie zmęczenia i trudności w koncentracji??
Jogurt i twaróg chudy w gruncie rzeczy wcale nie pomagają schudnąć??
Z\nowu jakaś nowa dieta??
Nic podobnego !!
Odżywianie oparte na zasadzie Pięciu Przemian nie jest dietą  w tradycyjnym sensie tego słowa ,opiera się bowiem na liczącym tysiące lat bogactwie doświadczeń Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Jednakże mimo wielorakiego stosowania tego sposobu odżywiania w resteuracjach ,klinikach i gospodarstwach domowych w Chinach ,to w naszym zachodnim świecie jest ono nowoczesne -wręcz przełomowe..
Przełomowe ,gdyż nauka odżywiania wg 5 Przemian na pierwszym miejscu stawia energetyczne działanie produktów spożywczych i pokazuje ,w jaki sposób możemy stymulować naszą aktywność fizyczną i umysłową oraz uczucia.
Skutkom jednostronnego odżywiania i związanym  z tym niedoborem można zapobiec najskuteczniej,stosując w żywieniu szeroka paletę produktów spożywczych.
Profilaktyka,będąca naczelną zasadą TMC,wymaga dużej zręczności w e wczesnym wykrywaniu procesów chorobowych.
Taka diagnoza poprzedza porady dietetyczne majace na celu zapobieganie lub wyleczenie choroby.
Żołądek nie staje się chory dopiero wtedy jak odczuwamy ból,ale proces chorobowy toczył się w nim już na wiele lat przed wystąpieniem bólów.Zanim doszło do zawału serca,chory przez dłuższy czas cierpiał  na dolegliwości takie jak zaburzenia snu czy wewnwtrzny niepokój.
TMC nie czyni w tym względzie bynajmniej cudów,ale stawia pytanie o przyczynę i rozpoznaje związki.

Trzy wiosenne miesiące przynoszą odnowę w przyrodzie.
Wiosną odnawia się energia Świata.Jeśli chodzi o ciało ,zaleca się wykonywać ćwiczenia rozciagające,aby rozluźnić ścięgna i mięśnie..Jeśli chodzi o emocje ,wiosna jest dobrym okresem na rozwijanie spokoju i równowagi umysłu.Ta pora roku jest związana z Wątrobą,z tego powodu nie powinno się wybuchać
Gniewem,poddawać się frustracji,popadać w w depresję ani pogrążać się w smutku.O tej porze roku należy wcześnie udawać się na spoczynek
oraz wcześnie wstawać i zażywać przechadzki,aby sycić się świeżą energią .

Latem można udawać się na spoczynek nieco później,a wstawać nadal wcześnie.Jeśli chodzi o emocje ,ważne jest by być szczęśliwym,wyrozumiałym i nie chowac urazy.Jeśli dba się latem o swobodny przepływ energii i prawidłową przemianę między tym co zewnętrzne ,a wewnętrzne,można zapobiec pojawieniu się choroby jesienią.

Jesienią –wszystko w przyrodzie osiąga swoją dojrzałość.Jest to punkt zwrotny ,kiedy to co aktywne przeradza się w to co pasywne .Jesień to czas skupiania energii,ześrodkowanie ducha ,poskromienie żądz..

Zaleca się wykonywanie ćwiczeń oddechowychw celu wzmocnienia
Qi(energii) Płuc,należyunikać przeżywania smutku,w ten sposób możemy uchronić
się od choroby Nerek i dolegliwosci trawiennych Zimą .

Zimą wszystko usycha,chowa się ,udaje się na spoczynek.
Wcześnie kładź się do snu,wstawaj o wschodzie słońca,który zimą następuje później niż w innych porach roku.
Chroń ciepło ciała,wystrzegaj się zimna,utrzymuj zamknięte pory skóry.Unikaj pocenia się .

Dewiza zimy :gromadzić i przechowywać.

Lekceważenie tych zasad zimą prowadzi do uszkodzenia energii Nerek,co na wiosnę wywołuje słabość,zanik mięśni i zimno.Objawami tego stanu :paraliż,zwiotczenia,zapalenia stawów,zwyrodnienia kości i ścięgien.

W taki oto sposób można przedstawic cały cykl.
Wiosna to początek,gdy trzeba uwolnić energię i pozwolić jej
na swobodny przepływ..

Lato stanowi jeszcze większe otwarcie umożliwiające wymianę i połączenie energii zewnetrznych i wewnetrznych.

Jesienią ważne jest zachowanie energii,a zimą dominuje gromadzenie i przechowywanie.

Kto jednak nie szanuje naturalnego porządku rzeczy ,uszkadza korzeń życia i osłabia (QI ) prawdziwą energię .

W dawnych czasach mędrcy zapobiegali dolegliwosciom,zanim się jeszcze zaczęły.

Natomiast leczenie choroby po jej rozpączeciu przypomina tłumienie powstania,które już wybuchło.
Gdy ktoś kopie studnię dopiero wtedy kiedy odczuwa pragnienie-można tylko zadać pytanie :Czyż nie jest za późno na te działania ?”

Zacytowałam tutaj kilka zdań z monumentalnego dzieła pt:
Neijing-Żółtego Cesarza,spisanego w formie traktatu ….3000lat p.n.e.!!

Neijing przekazuje niezwykle ważną ,cenną starożytną wiedzę o naturalnej drodze do zdrowia.Wiedza ta uwzględnia fakt ,że wszystkie zjawiska na świecie odciskają piętno na witalności człowieka .

To holistyczna filozofia życia w harmonii z prawem wszechświata.

Posiłkując się dalej tą straożytną nauką –oddając jej należne miejsce przytoczę kilka ważnych aspektów na temat odżywiania ,gdyż akurat ta sfera życia w tej chwili mnie najbardziej inetresuje .Dzieje się tak zapewne dlatego ,że codziennie widzę nowe i rewelacyjne metody na odchudzanie –diety cud .w niektórych dosyć często linkowanych na FB ,chydnie się po 1-2-3 tygodniach .rewelacja ,tylko czy zastanowiono się czasem nad dalekosiężnymi skutkami takich diet??

Otóż jak TMC mówi ,zimą –GROMADZIMY.więc …ostatnia rzecz jaką powinniśmy robić zimą to…diety.Zrujnują nasz organizm .

I co z tego ,że schudniemy nawet 20 kg ,jeśli tak bardzo obniżymy swoją witalność ,że choroby …i to ciężkie już czekają na pokazanie swojej twarzy.

Podam dla przykładu:
„Nadmiar smaku kwaśnego może spowodować nadaktywność Wątroby
i nadwyrężyć wydolność Śledziony.
Nadużywanie smaku słonegoosłabia kości oraz powoduje przykurcze i atrofię mięśni,a ponadto wywołuje zastój Qi Serca,powodując jego nadmierne pobudzenie i zastój.

Nadmiar słodkiego,może być także przyczyną zaburzenia równowagi Nerek,co przejawia się czarnym zbarwieniem twarzy.
Zbyt wiele smaku gorzkiego w diecie upośledza zdolność Śledziony do transformacji i transportu pożywienia ,osłabia trawienie,prowadzi do rozdęcia Żołądka oraz uszkodzenia mięśni i ścięgien.

Dlatego należy zwracać uwagę na spożywane pokarmy.

Odpowiednie odżywianie się wspiera swobodny przepływ Qi I Krwi,a tym samym umożliwia dożycie sędziewgo wieku.
I tak doszliśmy do najważniejszego punktu:

Zalety odżywiania według Pięciu Przemian

Odżywianie według Pięciu Przemian jest metodą liczącątysiące lat. Nie jest więc jedną z pojawiających się i znikajacych co rok mód. Daje dobrerezultaty zdrowotne, smakowe, estetyczne, bo potrawy są smaczne, a my też piękniejemy i inne. Nie ma negatywnych efektów
ubocznych, ponieważ jest systemem wypróbowanym przez wiele pokoleń. Odżywianie według Pieciu Elementów od zawsze było zwiazane z tradycyjną chińska medycyną i opiera sie na jej zasadach.

A teraz zalety odżywiania według Pięciu Przemian w punktach:
• posiłki
przyrządzane według pieciu przemian są łatwiej strawne
• składniki pokarmowe są lepiej przyswajane przez organizm
• posiłek przyrządzony według Pieciu Przemian nie jest tylko sumą składników
ugotowanych razem, ale też powstaje pewna harmonia i nowa energia wynikająca z zastosowania tej metody
• w związku z osiaganą harmonią smaków i własności termicznych produktów posiłki są po prostu bardzo smaczne!
• jeżeli składniki posiłków są dostosowane do naszego stanu zdrowia i pory roku, to odżywianie według Pieciu przemian może
nas leczyć
• nawet jeżeli tej diety nie stosujemy leczniczo, to harmonizujemy wszystkie
narządy i w ten sposób zapobiegamy chorobom
• jest to dieta sprawdzona i właściwie stosowana nie ma negatywnych skutków ubocznych
• gotowanie według pięciu przemian daje twórczą radość osobom gotujacym
• jeżeli uważnie gotujemy, to jest też medytacją
• harmonizuje psychikę, daje spokój i wyciszenie
• realizuje marzenie wielu kobiet i mężczyzn: pozwala utrzymać właściwą wagę ciała
• jest doskonałym wprowadzeniem do chińskiej medycyny

Wady odżywiania według Pięciu Przemian

Muszę ostrzec, że gotowanie według Pieciu Przemian jest tak przyjemne i pożyteczne, że może uzależnić. Osoby, które dadzą się w nie "wkręcić" nie mogą
przestać…

A teraz na poważnie: gotowanie według Pięciu Elementów uczula i uwrażliwia na jakość energetyczną posiłków i w ten sposób uczy nas bardziej subtelnego widzenia naszego stanu zdrowia, podobnie jak praktyka energetycznych ćwiczeń Chi Kung,Tai Chi, czy też praktyka innych alchemicznych sztuk taoistycznych.
Nie można jednak zapominać, że najważniejsze jest to, "co jest w garnku", a nie "w jakiej kolejności". Kolejność dodawania produktów spożywczych według koła przemian jest wartością dodaną, ale najpierw musi być to, do czego dodajemy, czyli zdrowe, zrównoważone produkty w odpowiednich proporcjach. Nie wierzmy tylko w magię gotowania według Pięciu Przemian.
Każda sztuka swoje podstawy czerpie z doskonałości materialnej i technicznej, czyli z rzemiosła!.
Zwracajmy uwagę na to, aby żywność, którą spożywamy nie była sztucznie hodowana,przechowywana i przyrządzana. Używajmy produktów czystych biologicznie, odpowiadających porze roku i klimatowi w jakim żyjemy.
Unikajmy produktów modyfikowanych genetycznie, sztucznie konserwowanych,
głęboko chłodzonych, przyrządzanych w kuchenkach mikrofalowych, czy na przykład w aluminiowych naczyniach.
W takim wypadku gotowanie zgodne z kołem Pięciu Przemian niewiele pomoże, ponieważ nie będzie początkowego poziomu Qi, aby taistyczna alchemia mogła właściwie zadziałać.


Filozofia Pięciu Przemian w kuchni

Starożytni chińscy taoiści uważali, że cały Wszechświat zorganizowany jest i zmienia się zgodnie z rytmem zmian energii Pięciu Przemian. Prawo Pięciu Przemian obowiązuje na każdym poziomie, w Makrokosmosie i w Mikrokosmosie. W praktyce oznacza to, że podobne w swej istocie procesy zachodzą na
poziomie galaktyk i mgławic, na poziomie bakterii i cząstek elementarnych, a także na poziomie zjawisk bezpośrednio obserwowalnych w ciele, w psychice i w bliskim otoczeniu człowieka.

Dlaczego Prawo Pięciu Przemian nie miałoby obowiązywać w czasie
gotowania i przyrządzania posiłków, w czasie trawienia i przyswajania przez nasz organizm składników posiłków?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście pozytywna.

W czasie przyrządzania posiłków według Pięciu Przemian naśladujemy naturalny bieg Pięciu Przemian w Przyrodzie i w ten sposób podłączamy się do naturalnego wiru kosmicznych energii we Wszechświecie. Zgodność energii pożywienia, energii kosmicznych, biologicznych i fizycznych pozwala osiagnać harmonię tych energii
w naszym organiźmie, co w efekcie daje zdrowie i równowagę psychofizyczną.

I odwrotnie:
jeżeli przygotowujemy posiłki w dysonansie z prawami natury, to taka żywność będzie ciężkostrawna, mało energetyczna, a jej składniki odżywcze będą ciężko przyswajalne.

Każde zjawisko i każdy byt w przyrodzie posiada pewien cykl życia składajacy sie
z narodzin i rozwoju, apogeum rozwoju, dojrzałości, starzenia i kurczenia się, oraz zaniku bedącego równocześnie odpoczynkiem i zbieraniem sił do powtórzenia fazy narodzin i pozostałych przemian.

Starożytni taoiści nazwali ten cykl cyklem Pięciu Przemian. W tym cyklu:

• Przemiana Drzewa to narodziny i rozwój - odpowiada wiośnie i smakowi kwaśnemu - jak smak młodych zielonych pędów roślin
• Przemiana Ognia to apogeum rozwoju -odpowiada latu i smakowi gorzkiemu - jak smak lekko przypalonych potraw
• Przemiana Ziemi to dojrzałość -odpowiada późnemu latu i smakowi
słodkiemu - jak smak dojrzałych płodów rolnych
• Przemiana Metalu to starzenie i kurczenia się - odpowiada jesieni i smakowi ostremu - jak smak wiekszości suszonych ziół
• Przemiana Wody to zanik bedący równocześnie odpoczynkiem i zbieraniem sił do powtórzenia fazy narodzin i pozostałych przemian - odpowiada Zimie i smakowi słonemu - jak smak roślin wodnych i owoców morza

Gotowanie posiłków w kole Pięciu Przemian polega na dodawaniu we właściwych proporcjach kolejnych produktów spożywczych zgodnie z naturalnym obiegiem energii pięciu smaków, czyli w kolejności:

• smakkwaśny
• smak gorzki
• smak słodki
• smak ostry
• smak słony
• znowu smak kwaśny
i tak dalej…

Jak widać wychodząc od bardzo abstrakcyjnej dla nas filozofii doszliśmy do
bardzo prostych wniosków praktycznych. Dalszy ciąg nauki gotowania według
Pięciu Przemian, to ciągła praktyka i uważna obserwacja efektów naszych kulinarnych działań. Efektami spożywania potraw z właściwie zestrojonymi
smakami powinny być:

• doskonały, zrównoważony i bogaty smak potraw
• ich łatwostrawność
• nasze zdrowie
• nasze zadowolenie z życiaPodstawowe zasady przyrządzania posiłków według Pięciu Przemian

Istotą gotowania i przyrządzania posiłków według Pięciu Przemian jest dodawanie kolejnych artykułów spożywczych w tak zwanym obiegu odżywczym w kole Pięciu Przemian w kolejności przynależności tych produktów do przemian: Ziemi, Metalu, Wody, Drzewa, Ognia, znowu Ziemi itd.
Inną ważną zasadą jest równoważenie wszystkich pięciu smaków.

Należy też równoważyć posiłki pod względem ich własnosci termicznych.

Dobór smaków i własnosci termicznych potraw powinien być zgodny z aktualnymi
warunkami klimatycznymi i pogodowymi.

Dobór smaków i własnosci termicznych potraw powinien odpowiadać stanowi zdrowotnemu konsumentów posiłków.

Pewnym wyzwaniem jest też gotowanie dla wielu osób, z których każda może mieć inny stan organizmu i w zwiazku z tym inne preferencje kulinarne. W tym wypadku kuchnia pięciu elementów również znakomicie się sprawdza, ponieważ oferuje potrawy zrównoważone i zawierające rózne skladniki oraz różne energie, będące jednak w doskonałej harmonii. Przy takiej diecie organizmy poszczególnych osób wybierają z posiłków te składniki i te smaki, które są im w danej chwili potrzebne.
Jeżeli któraś z osób w grupie ma poważniejszą nierównowagę organizmu, z pewnych potraw bedzie musiała zrezygnować, inne spożywać w wiekszej ilości, a niektóre potrawy należy dla niej przygotowywać indywidualnie. Może to dotyczyć tylko niktórych składników potraw, sposobu ich przyrządznia, rodzaju obróbki termicznej, czy też indywidulnie stosowanych przypraw.Krojenie produktów spożywczych według Pięciu Przemian

Sposób przyrządzania potraw wpływa na ich wartość energetyczną, a więc i na ich związek z poszczególnymi przemianami. Krojenie artykułów spożywczych, poprzez naszą uważność i włożoną przez nas energię powinno być taoistyczną alchemią zmieniającą ich smak i inne własności. W czasie krojenia staramy się nadać
żywności kształt i konsystencję zbliżone do jednej z Pięciu Przemian.

Przemiana Drzewa
Przemiana Drzewa odpowiada wiośnie, porze roku w której w świecie przyrody następuje szybki rozwój. Aby nie zachamować tej dynamiki staramy się spożywać żywność jak najmniej pokrojona i przetworzoną. Jeżeli już kroimy jarzyny na mniejsze części, to staramy się robić, tak, by zachować kształt całej rośliny. Pokrojone fragmenty powinny przypominać kształtem całą roślinę i oddawać jej dynamikę rozwoju. Ten sposób krojenia wspiera, odpowiadający Przemianie Drzewa, smak kwaśny.

• Przemiana Ognia
Przemiana ognia odpowiada letniej porze roku, kiedy enrgia osiąga swoje
maksimum Yang i porusza się maksymalnie do góry. Dlatego jarzyny kroimy pionowo od dołu do góry, wspierając gorzki smak Ognia. Symbolem Przemiany Ognia jest trójkąt zwrócony wierzchołkiem do góry. Jest to kształt płomieni.

• Przemiana Ziemi
Przemiana Ziemi odpowiada późnemu latu, krótkiej dodatkowej porze roku między latem i jesienią. Według innej teorii czas Przemiany Ziemi, to cztery krótkie, osiemnastodniowe okresy czasu między podstawowymi porami roku. Żywność w Przemianie Ziemi kroimy na duże kawałki o kształcie
prostopadłościanów, najlepiej sześcianów,czyli kostek. Kształtem Ziemi jest kwadrat. Dla chińskiego rolnika był to kształt poletka, które uprawiał i które dla niego stanowiło centrum świata. Przemiana Ziemi jest przemianą centrum, przemianą równowagi i odpowiada jej smak słodki. Smak ten wzmacnia się właśnie dzieląć żywność na duże kawałki o "kwadratowym" lub"prostokatnym" krztałcie.

• Przemiana Metalu
Przemiana Metalu odpowiada jesieni. W czasie jesieni podążamy od Yang do Yin, jest coraz zimniej, dzień jest coraz krótszy, a rośliny i zwierzęta zaczynają skupiać swoją Qi do środka, aby móc przeżyć zimę. Aby zasilić ostry smak metalu kroimy żywność zbierając kolejne jej warstwy od zewnątrz do środka. Naśladujemy i wzmacniamy w ten sposób dośrodkowy ruch ogarniajacy na jesieni całą przyrodę. Najlepiej będzie, jeżeli zestrugiwana warstwa warzywa ma kształt długiej spirali. Jeżeli nie jest to możliwe, to ścinamy kolejne warstwy od zewnątrz do środka.

• Przemiana Wody
Przemiana Wody odpowiada zimie. Krojenie pożywienia zgodnie z Przemianą Wody oznacza maksymalne rozdrobnienie, a potem wymieszanie go z wodą.
W ten sposób wzmacniamy energię reprezentowaną przez smak słony. Smak słony odpowiada energii zimy.

19;04;2013
 
Ważne: wypełnij pola oznaczone *

Wyszukiwarka

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych