Hyzop

Roślina zyskała uznanie człowieka jeszcze w starożytności, ciesząc się
wówczas wielką sławą. Stanowiła wtedy nie tylko doskonałą przyprawę kulinarną i lekarstwo, ale była też wykorzystywana w sprawowaniu obrzędów kultowych wśród ludów Azji Mniejszej. Według Biblii miał działanie oczyszczające zarówno z nieczystości materialnej (trądu i zagrzybień budynków) , jak i duchowej . Współcześnie znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni.
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) – (spotykana także pisownia "hizop") gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inne nazwy zwyczajowe: izap lekarski, józefek, józefka.Zawartość: sporo olejku eterycznego (do 1%), z którego wyodrębnić można m.in.: kamfen, pinen i cyneol, fitosterol, trójterpeny i flawonoidy.

Stwierdziłam ,że muszę zrobić o nim wzmiankę na swojej stronie ,z prostego powodu,otóż na Święta Bożego Narodzenia -które były już miesiąc temu
(XII 2012)złapałam wirusa grypy -tak jak prawie 80% naszego społeczeństwa ,położyło mnie plackiem z bardzo wysoką gorączką na 3 dni.Nawet przewrócenie się z boku na bok -stanowiło dla mnie problem ,mimo ,że na codzień jestem dosyć żywotna.
Przyszły jakieś ataki duszności .
Mój
Przyjaciel - Wielki Znawca Ziół -zalecił mi picie wywaru z hyzopu ,babki lancetowej ,szałwi, korzenia pokrzywy oraz kilku innych .Podał mi proporcje i....uniknęłam powikłań ,jakie przytrafiły się wielu po tym wirusie.Po 3 dniach wstałam ,a po tygodniu juz było normalnie .
Natomiast wszystkie osoby ,które znam ,i które zachorowały na tą grypę - dzisiaj mamy początek lutego 2013 r-wszystkie mają do dziś niedyspozycje płucne ,nie mówiąc o doniesieniach z mediów świadczące o zgonach z powodu powikłań pogrypowe.

Zachęcona sukcesem -zaczęlam czytać na ten temat i oczywiście stosować wszystkie zalecenia Mojego Przyjaciela ,który zasugerował sypanie hyzopu do wszystkiego ,a szczególnie do zup.
Oczywiscie zaczęłam tak robić ,sypię nawet do jajecznicy-wg mnie hyzop w ogóle nie zmienia smaku potraw ,dla mnie jego smak jest niewyczuwalny i cieszę się z tego niezmiernie ,bowiem okazało się ,że mam jakieś pozostałosci po komlikacjach płucnych przebytych kilkanaście lat temu ,a teraz dzieki Hyzopowi ,wszystko ulega zatarciu.


Stąd pomysł na to ,że mimo iż Hyzop jest znany ,ale .....doszłam do wniosku ,że zapomniany i należy go wszystkim przypomnieć -szczególnie tym osobom ,które mieszkają na Śląsku tak jak ja .
Czynię to z wielką przyjemnością i proszę zapamiętać -jak ten "prosty "wielu by mogło s
ądzić -chwast jest cenny i użyteczny dla naszego zdrowia.
Stwórca wiedział co czyni :)))))


Hyzop lekarski to wieloletnie zioło pochodzące z rodziny jasnotowatych, które swoim wyglądem przypomina niewielki półkrzew. Hyzop lekarski osiąga wysokość osiągającą nawet do 1m.
Kwiaty zioła pojawiają się od lipca do października na szczytach wyprostowanych łodyg. Wyrastają one z kątów liści, są drobne, niepozorne, koloru od niebieskiego do fioletowo-niebieskiego. Pomimo tego, że hyzop lekarski pochodzi z regionów Morza Środziemnego, można go znaleźć prawie wszędzie. Hyzop lekarski to roślina, którą także można znaleźć w ogrodzie.
Podobnie jak większość ziół z rodziny miętowatych, hyzop lekarski zawiera dużo aromatycznych olejków eterycznych w swoich liściach, łodygach oraz kwiatach.

Silny zapach zioła przyciąga pszczoły, które produkują słodko pachnący miód z zebranego nektaru. Natomiast wyciąg z hyzopa lekarskiego „użycza” swojego aromatu do produkcji wysokiej jakości wód kolońskich oraz likierów. Pomimo tego, że hyzop lekarski jest zbyt ostry w smaku dla współczesnych podniebień, Rzymianie lubili jego smak i sporządzali z zioła ziołowe wino.
Średniowieczni mnisi również faworyzowali hyzop lekarski, i używali go do przyprawiania zup i sosów.

Z medycznego punku widzenia, hyzop lekarski jest głównie stosowany
jako środek leczniczy w przypadku chorób układu oddechowego.
Starożytni greccy lekarze – Hipokrates oraz Galen – rekomendowali stosowanie zioła w czasie zapalenia oskrzeli, jak również innych infekcji klatki piersiowej oraz gardła.
W XVI i XVII wieku zielarze przepisywali preparaty sporządzone z hyzopa lekarskiego na ‘brzydki’ kaszel.
Współcześni zielarze również wykorzystują zioło do leczenia kaszlu.
Hyzop lekarski na przestrzeni czasu był również wykorzystywany do leczenia i innych dolegliwości zdrowotnych. Na przykład gorące opary z ziołowego odwaru były stosowane w leczeniu zapalenia ucha.
Zmiażdżone liście zioła były wykorzystywane na wszelkiego rodzaju skaleczenia oraz siniaki. Napary z liści hyzopa lekarskiego były stosowane zewnętrznie,
jako okłady na bóle reumatyczne.
Hyzop lekarski zawiera duże ilości cennego olejku aromatycznego, który daje roślinie zapach kamfory oraz smak goryczy. Olejek eteryczny jest składnikiem wielu likierów francuskich, szczególnie tych, które przypominają takie likiery, jak:
Chartreuse czy Benedictine.
Dzięki olejkowi eterycznemu zawartemu w hyzopie lekarskim, jest on także używany, przeważnie w postaci herbatki,w leczeniu kaszlu, przeziębienia, chrypki, gorączki czy bólu gardła.

Herbatka ziołowa sporządzona z hyzopa lekarskiego z dodatkiem niewielkiej ilości miodu jest cennym i skutecznym środkiem wykrztuślnym (pomaga w rozrzedzeniu, jak również w wydaleniu flegmy).
Dzięki zawartości takich związków chemicznych, jak pinocamphone,
isopinocamphone, alfa- oraz beta-pinene, camphene i alfa-terpinen, które razem tworzą około 70% olejku eterycznego, hyzop lekarski jest sensownym oraz skutecznym środkiem leczniczym w przypadku łagodnych podrażnień układu oddechowego, które towarzyszą zwykłemu przeziębieniu.

Hyzop lekarski jest ogólnie rozpoznawanym ziołem, jako zioło bezpieczne.
Nie odnotowano żadnych raportów mówiących o tym, że zioło zaszkodziło komuś. W Kalifornii zostały przeprowadzone badania, w czasie których grupa naukowców zidentyfikowała polisacharyd, który, w laboratoryjnych eksperymentach, hamował rozwój szczepu HIV-1.

ZASTOSOWANIE

Chociaż obecnie hyzop lekarski jest niedocenianym ziołem, jest on
potencjalnie pożyteczny ze względu na swoje właściwości uspokajające
oraz odżywcze.
Hyzop lekarski wywiera pozytywne działanie w czasie, kiedy jest używany w leczeniu zapalenia oskrzeli oraz infkecji górnych dróg oddechowych, szczególnie tam, gdzie występuje nadmierna produkcja śluzu.
Hyzop lekarski łagodnie wspomaga produkcję bardziej płynnego śluzu, a jednocześnie pobudza jego wydalanie. Ta połączona akcja zioła rozrzedza gęsty oraz zbity śluz. Hyzop lekarski może podrażniać błonę śluzową, dlatego też najlepiej podawać preparaty sporządzone z niego, jak tylko minie ‘najgorsze’ podczas przeziębienia.
Jako środek uspokajający, hyzoplekarski jest pożyteczny w czasie astmy, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, zwłaszcza wtedy, gdy astma jest pogarszana przez zalegający śluz. Podobnie, jak wiekszość innych ziół z dużą zawartością silnych
olejków eterycznych, hyzop lekarski łagodzi problemy układu trawienia i może być skutecznym środkiem leczniczym przeciwko niestrawności, kolce, wzdęciom czy gazom.
Kulinarne  Liście oraz kwiaty hyzopa lekarskiego mogą być używane do przyprawiania dań warzywnych, zup, sosów, marynat. Można nimi również faszerować mięso, drub, dodawać do sałatek (również do owocowych), które otrzymają odświeżający, miętowy smak. Zioła należy używać z umiarem, ponieważ jego smak jest dosyć silny.

W celu spoprządzenia relaksującej herbatki ziołowej, należy zaparzyć 5 ml (1
łyżeczka) suszonych liści i/lub kwiatów hyzopa lekarskiego w 250 ml (1 szklanka) gotującej się wody. Posłodzić miodem do smaku. Jeśli taka herbatka będzie dla nas za mocna, hyzop lekarski można połączyć z miętą zieloną lub melisą

SKUTKI UBOCZNE I OSTRZEŻENIA
Hyzop lekarski posiada pewne właściwości, które mogą pobudzać menstruację oraz wywoływać poronienia, wtedy, kiedy jest on zażywany w dużych dawkach leczniczych. Uwaga: jeśli jesteś w ciąży lub cierpisz na dolegliwości menstruacyjne, powinnaś unikać konsumowania zioła w dużych ilościach.
 

Wyszukiwarka

Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych