Ananas jadalny

Ananas jadalny - Ananas comosus

 

Niektórzy uważają ten owoc za silny afrodyzjak. Podobno plastry ananasa podane z miodem i białym winem rozbudzają zmysły. Jak jest naprawdę? Naprawdę wiadomo tyle, że zawarta w ananasie bromelaina ma wpływ na rozkład białe .Może on zatem sprawdzić się jako środek wspomagający odchudzanie...

 

Ananas pochodzi z Ameryki Południowej. Poza tym uprawiany jest w wielu tropikalnych krajach Afryki. Świeże bądź suszone ananasy są jadane jako owoce lub stanowią składnik różnych potraw (zazwyczaj aromat gotowanego ananasa wzmacnia się dodatkiem różnych przypraw).

 

Działanie:

 

Zawarta w owocach ananasa bromelaina, to enzym ułatwiający trawienie białek, a także wykazuje działanie przeciwzapalne i gojące. Powoduje wzrost przepuszczalności błon komórkowych, przyspieszając tym samym cofanie się obrzęków.

 

Zastosowanie:

 

Zielony owocostan ananasa zwiększa apetyt i powoduje poprawę trawienia. Dojrzały owocostan obniża pH soku żołądkowego, a także przeciwdziała wzdęciom. Ze względu na właściwości przeciwzapalne wpływa na zmniejszenie agregacji płytek krwi. Ponadto ananas zalecany jest w leczeniu obrzęków pourazowych lub pooperacyjnych.

 

UWAGA!

Nie zaleca się podawania ananasa i soku ananasowego dzieciom poniżej 6 roku życia, gdyż bromelaina może podrażniać ich błony śluzowe, a także spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, czy reakcje alergiczne.

 

 

CZYTAJ TEŻ: CO NIECO O BROMELAINIE..

 

CO NIECO O BROMELAINIE...

 

Bromelaina to enzym rozkładający białka i działający silnie przeciwzapalnie. Stosowany jest z powodzeniem od ponad pół wieku jako środek wspomagający leczenie wielu chorób, od kontuzji po schorzenia serca.

 

 

Bromelainę pozyskuje się z ananasa. Hamuje ona działanie prozapalnych prostaglandyn, a jednocześnie pobudza produkcję prostaglandyn przeciwzapalnych. Ponadto stymuluje rozkład fibryny, czyli włóknika, który spełnia ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.

 

To, co odróżnia bromelainę od innych enzymów rozkładających białka, to fakt, że nie jest ona rozkładana w przewodzie pokarmowym, a organizm przyswaja ją w pierwotnej postaci.

 

Korzyści płynących ze stosowania bromelainy jest zatem wiele! Jej właściwości przeciwzapalne pozwalają skutecznie zwalczać ból oraz opuchliznę, powstające w wyniku uszkodzeń mięśni i stawów. Jest ona skutecznym środkiem w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Enzym z powodzeniem wykorzystuje się również w leczeniu ran lub oparzeń oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, bowiem obniża on ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Jego zdolność do zmniejszania produkcji śluzu przynosi ulgę w takich schorzeniach jak zapalenie oskrzeli i zatok.

 

Uważa się, że bromelaina może mieć znaczenie w leczeniu przeciwnowotworowym jako środek hamujący rozrost komórek rakowych.

 

Niestety surowy ananas nie dostarcza takiej ilości bromelainy, która mogłaby wywołać efekt terapeutyczny. W związku z tym przyjmuje się ją w postaci gotowych preparatów, a najczęściej są to tabletki, produkowane głównie w Japonii, na Hawajach i Tajwanie.

 
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych